Opryski biologiczne cz. 2   5 Komentarzy

Preparaty z paproci stosowane przeciwko różnym szkodnikom

Gnojówka:

100 g suszu lub 1 kg świeżych roślin pozostawić w 10 l wody do sfermentowania. Opryskiwać zimą rośiny ozdobne w doniczkach przeciwko mszycom i czerwcom, rozcieńczyć wodą w proporcji 1 : 10 i opryskiwać uprawy na przedwiośniu przeciw mszycom. Ww okresie wegetacji opryskiwać rośliny i podlewać glebę i kompost przeciwko ślimakom, oraz dla uzupełnienia potasu w czasie tworzenia kompostu.

Preparat przeciwko bawełnicy kuprówce: 10 g grubo sproszkowanej rośliny paproci nastawić w 2 l wody w zamkniętym słoiku do czasu „zagnicia”. W okresie wegetacji roślin opryskiwać pnie, gałęzie i pędy – miejsca występowania ognisk szkodnika.

PREPARATY Z CZOSNKU I CEBULI

Do przygotowania wykorzystuje się ząbki i liście czosnku oraz łuski cebuli jadalnej.

Preparat przeciwko roztoczom truskawkowym, mszycom i chorobom grzybowym:  75 g posiekanych ząbków czosnku zagotować w 10 l wody. Opryskiwać rośliny na początku maja, trzykrotnie w odstępach 3-dniowych oraz w czasie zbierania plonów.

Preparat przeciwko chorobom bakteryjnym i owadom roślinożernym: 150 g drobno posiekanych ząbków czosnku i 2 łyżeczki parafiny macerować przez 24 godziny; rozpuścić 100 g szarego mydła w 10l wody; wszystkie składniki dobrze wymieszać i przefiltrować. Opryskiwać porażone rośliny wielokrotnie, stosować do kąpieli korzeni.

Silnie działający preparat przeciwko chorobom grzybowym truskawek i ziemniaków: 500 g świeżych lub 200 g suszonych łusek cebuli albo te same ilości czosnku ( lub razem cebuli i czosnku) nastawić w 10 l wody do sfermentowania. Rozcieńczyć w stosunku 1:10 i opryskiwać glebę pod porażonymi roślinami.

Preparat przeciw połyśnicy marchwiance: jak wyżej, lecz stosować bez rozcieńczenia. Opryskiwać rośliny w czasie rójki owadów.

PREPARAT Z WILCZOMLECZA

Preparat przeciwko gąsienicom motyli: 4 kg świeżych roślin wilczomlecza gotować na małym ogniu w niewielkiej ilości wody przez okres 2-3 godzin. Po ochłodzeniu dodać wody do 10 l. Rośliny opanowane przez szkodniki opryskiwać dwukrotnie, co 3 – 4 dni. Wykorzystuje się liście i łodygi wilczomlecza sosnki i lancetowatego, zbierane po przekwitnięciu we wrześniu i październiku. Nawiązując do wilczomlecza (lancetowaty) –  jest on wrogiem kretów. Wysianie go w różnych miejscach ogrodu skutkuje ucieczką kreta, oczywiście jak natrafi na korzenie tej rośliny. Wilczomlecze są trujące dla wszystkich, którzy je zażyją. Dlatego właśnie powstało powiedzenie „mleko od wściekłej krowy”. Krowa daje czerwone mleko po zjedzeniu wilczomlecza.

PREPARAT Z WROTYCZA

Stosujemy do opryskiwania roślin: wiosną i jesienią przeciwko roztoczowi truskawkowemu i jeżynowemu, przeciwko bielinkowi i owocówce jabłkóweczce w czasie rójki owadów, przeciwko mszycom i mrówkom. 30 g suszu lub 300 g świeżych roślin zalać w 10 l wody i przegotować (wykorzystujemy zieloną cześć rośliny i kwiaty).

Połyśnica marchwianka,  zapobieganie: rozkruszona mierzwa zmieszana z trocinami świeżo ściętego drzewa iglastego, którą rozsypać warstwą grubości około 1 cm w miedzyrzędziach, koniecznie trzeba zawsze siać marchewkę razem z cebulą lub wysadzać w miedzyrzędziach szczypiorek i dymkę.

PREPARATY Z RUMIANKU

Do przygotowania preparatów rumianku pospolitego wykorzystujemy koszyczki kwiatowe oraz liście w czasie kwitnienia. Preparat stosowany do wzmocnienia roślin, jako zaprawa nasienna oraz dodatek do kompostów wspomagający rozkład masy organicznej.

Wywar: dwie łyżki stołowe suszu kwiatowego zmieszać z 1 l wody i zagotować. Po ostygnięciu przecedzić. Okresowo przez całe lato opryskiwać rośliny i podlewać stos kompostowy. Stosować 30 minutowe kąpiele nasion w preparacie przed siewem.

Preparat przeciwko przędziorkom, mszycom i gąsienicom motyli, działający profilaktycznie: 1 kg suszu z kwiatów i liści rumianku zalać 10 litrami ciepłej wody na 12 godzin. Przed użyciem do opryskania rozcieńczyć wodą w stosunku 1: 3 i dodać szarego mydła. Opryskiwać rośliny okresowo wiosną i latem.

PREPARATY Z POKRZYWY

Zbiór pokrzywy prowadzić od maja do września.

Preparat przyśpieszający wzrost roślin i działający przeciw zgniliźnie: 200g suszu lub 1 kg zielonej pokrzywy zalać 10 l wody i trzymać do sfermentowania. 1.Rozcieńczyć wodą (1:20) i opryskiwać rośliny przed pękaniem pączków (przeciw chlorozie liści). 2.Rozcieńczyć wodą w stosunku 1:10, podlewać glebę w okresie wegetacji roślin (przyspiesza wzrost). 3.Kąpać korzenie roślin doniczkowych (wraz z doniczką) w sfermentowanej gnojówce, rozcieńczonej wodą w proporcji 1:10 (przeciw więdnięciu). 4.Podlewać nierozcieńczoną gnojówką stos kompostowy przez cały rok.

Preparat na wzmocnienie roślin, przeciwko przędziorkom i mszycom: fermentującą gnojówkę zmieszać z wyciągiem ze skrzypu (1 kg świeżego skrzypu zalany 2 l ciepłej wody) w proporcji 1:0,5 i rozcieńczyć wodą (1:50). Stosować do opryskiwania roślin, przed rozwinięciem liści i kwitnieniem. Wyciąg: 1 kg świeżych roślin zalać 1 l wody na 12 godzin. Opryskiwać pędy i liście roślin opanowanych przez mszyce, w okresie wegetacji.

Sadzonki roślin – stosować nawożenie gnojówką z pokrzywy.

PREPARAT Z PIOŁUNU

Preparat przeciwko gąsienicom motyli: surowcem jest rozeta liści zebrana w okresie kwitnienia. Odwar: 0,5 wiadra drobno posiekanych, świeżych roślin piołunu lub 700 – 800 g suszu zalać 10 l wody, a następnie gotować przez 30 minut. Przed użyciem do opryskiwania rozcieńczyć wodą w proporcji 1 : 1 i dodać szarego mydła. Opryskiwać liście i łodygi zaatakowanych roślin.

Bylica piołun przeciwko pchełkom ziemnym i mszycom: 300 g świeżego ziela lub 30 g suszu zalać 10 litrami wody, opryskiwać bez rozcieńczenia zapobiegawczo 2 razy w tygodniu

Napar: materiał jak wyżej, opryskiwać w stężeniu 1:3  rośliny  w razie potrzeby przeciwko mszycom, bielinkowi kapustnikowi, wciornastkom, pachóweczce strąkóweczce, śmietce kapuścianej. Na krótko przed terminem wylotu przeciwko śmietce cebulance, połyśnicy marchwiance, owocówce jabłkóweczce.

PREPARATY Z POMIDORA

Preparat stosowany przeciw wielu szkodnikom liściożernym: 4 kg świeżych roślin pomidora gotować na małym ogniu przez okres 30 minut w małej ilości wody. Przed opryskaniem roślin opanowanych przez szkodniki wywar rozcieńczyć wodą 1:3 i dodać szarego mydła.

Preparat przeciwko bielinkom: dwie garście dobrze rozdrobnionych pędów i liści pomidora zalać na  2 godziny w 2 l wody. Opryskiwać zagrożone rośliny w czasie rójki owadów.

PREPARAT Z ZIEMNIAKA

Preparat z ziemniaka przeciwko przędziorkom, mszycom, roztoczom: 1,2 kg zielonej lub 600-800 g suchej naci ziemniaka pozostawić na 4-5 godzin w 10 l wody. Do opryskania używać świeżo przygotowanego preparatu.

Odstraszająco na stonkę ziemniaczaną działa wysiany len i fasola, jak też popiół ze spalonych chrząszczy, którym „opyla” się rośliny.

PREPARATY ZE SKRZYPU

Preparaty przeciwko chorobom grzybowym ( mączniakowi, zgniliźnie, rdzy, parchowi, kędzierzawości liści na brzoskwini, zarazie ziemniaków na pomidorach).

Skrzyp należy zbierać w czerwcu i lipcu ( bez korzeni). Suszyć szybko w temperaturze 40 stopni.

Wywar: 30 g sproszkowanej lub 300 g świeżej rośliny skrzypu gotować w niewielkiej ilości wody przez 20 – 30 min. Rozcieńczyć wodą w proporcji 1: 20. Profilaktycznie opryskiwać rośliny w okresie wiosny i lata wielokrotnie, działa rzeciwko chorobom grzybowym.

Wyciąg: 150 g suszu lub 1 kg zielonej rośliny skrzypu nastawić na 12 godzin w 10 l wody. Rozcieńczyć wodą w proporcji 1: 5 z dodatkiem 0,5-1% szkła wodnego. Podlewać glebę w słoneczne popołudnia przez 3 kolejne dni. Zabieg powtarzać co dwa tygodnie, od wiosny do jesieni.

Preparat przeciwko przędziorkowi chmielowcowi i mszycom: 150 g suszu lub 1 kg zielonej rośliny pozostawić w 10 l wody do czasu zmacerowania. Wymieszać i odcedzić, rozcieńczyć wodą w stosunku 1: 5 oraz dodać 0,3% szarego mydła. Uprawy opryskiwać profilaktycznie od wiosny do jesieni.

Mączniak prawdziwy:  opryskać kilkakrotnie preparatem ze skrzypu (1 kg świeżych roślin zalany 2 l ciepłej wody). Wskazane jest dodanie 0,5 – 1 % szkła wodnego lub mydła ogrodniczego, do nabycia w sklepach ogrodniczych.

PREPARAT Z LULKA CZARNEGO

Preparat przeciw mszycom, miodówkom, przędziorkom, gąsienicom motyli, larwom owocnicy i pluskwiakom roślinożernym: 1 kg suchych liści lub 0,5 kg korzeni lulka czarnego zalać 10 l wody na 12 godzin. Przed użyciem do opryskiwania dodać 30-40 g szarego mydła.

PREPARATY  Z MNISZKA

Preparat przyspieszający wzrost roślin oraz rozkład substancji organicznej w kompoście. Wykorzystuje się kwitnącą roślinę z korzeniem.

Wyciąg: 150 – 200 g suszu lub 1,5 – 2 kg świeżej masy roślinnej mniszka nastawić w 10 l wody na 24 godziny. W okresie wegetacji opryskiwać rośliny, natomiast jesienią podlewać glebę i stos kompostowy.

Zwalczanie gąsienic bielinków – szkodników kapusty i innych krzyżowych.Rośliny opryskiwać preparatami z piołunu, ostróżki, rozmarynu lub szałwi.

GNOJÓWKA Z MNISZKA

Przygotować 0,5 kg liści, korzeni i kwiatów na 5 litrów wody, zalać. Odstawić na czas 7 dni do fermentacji. Podlewać 4-5 razy w sezonie drzewa owocowe. Przyśpiesza wzrost i dojrzewanie owoców.

WYCIĄG Z MNISZKA

Na mszyce i przędziorki: 15 dag liści i 15 dag korzeni zalać 5 litrami wody i odstawić na 3 godziny. Opryskiwać interwencyjnie co 3 tygodnie.

Śmietka cebulanka – zwalczanie: 1.Cebulę podlewać mlekiem wapiennym (2 kg na 50 l wody i 25 g kwasu karbolowego). 2.Wokół cebul sypać popiół drzewny lub miałki węgiel drzewny. Najskuteczniejszą metodą jest wysiewanie cebuli razem z nasionami marchewki, obie rośliny wzajemnie się chronią przed szkodnikami.

Przędziorki: opryskiwać rośliny preparatami z bielunia dziędzierzawy, lulka czarnego, rumianku pospolitego, ziemniaka.

Wyciąg z aksamitki przeciw mszycom, szczególnie w uprawie roślin jagodowych: pół wiadra suchych roślin aksamitki należy zalać 10 litrami wody, pozostawić na 48 godzin, następnie przecedzić, dodać 40 g szarego mydła.

Roztwór szarego mydła do oprysku roślin przeciw mszycom i roztoczom: 150 – 300 g szarego mydła rozpuścić w 10 litrach wody. Gdy do roztworu szarego mydła dodamy 0,5 l denaturatu, łyżkę wapna i łyżkę soli, roztwór można stosować przeciw gąsienicom.

Ałun: 40 g ałunu rozpuścić w małej ilości gorącej wody, a następnie dolać wody do 10 litrów. Roztwór stosować do oprysku gleby i roślin przeciw ślimakom, mszycom i gąsienicom.

PREPARAT Z TYTONIU

5 dag tytoniu zalewa się 1 litrem zimnej wody i odstawia na 12 godzin. Po upływie tego czasu wodę zlewa się, a pozostałość ponownie3 zalewa 1 litrem wody i gotuje się 20-30 minut. Po oziębieniu oba płyny miesza się i uzupełnia wodą do 2 litrów +15 gram mydła szarego.

Można też przygotować wywar z tytoniu przeciwko mszycom, larwom pluskwiaków i gąsienicom: 400 g odpadów tytoniowych (tzw. petów) zalać 10 litrami wody i odstawić na 24 godziny. Po tym czasie gotować przez 2 godziny, odcedzić i dodać 20 g szarego mydła. Wywarem opryskiwać rośliny .

Wyciąg z korzeni i liści chrzanu przeciwko brunatnej zgniliźnie: 300 g liści lub korzeni chrzanu zalać 10 litrami wody na 5 godzin. Oprysk przeprowadzić 3 razy, co 3 dni.

PREPARATY Z SIANA

Wyciąg z siana przeciwko mączniakowi jabłoni i agrestu: 1 kg siana zalać 3 litrami wody i pozostawić na 3 dni. Rozcieńczyć wodą w stosunku 1 :3. Pierwszy oprysk wykonać podczas pękania pąków. Następne dwa opryski w odstępach co 10 -15 dni.

Wywar z siana przeciwko mszycom, larwom pluskwiaków i gąsienicom: 40 dag siana zalać 10 litrami wody i pozostawić na 24 godziny. Po tym czasie gotować przez okres 2 godzin, dodać 30 g szarego mydła.

WYCIĄGI Z KOMPOSTU

Opryski z wyciągu z kompostów skutecznie zwalczają wiele chorób roślin. Najskuteczniej działają wyciągi ze świeżych kompostów z zawartością obornika lub innych nawozów zwierzęcych. Sporządza się je przez macerowanie kompostu wodą w czasie 2-12 tygodni. Po przecedzeniu przez szmatkę, zużywamy go w ciągu tygodnia przechowując w temperaturze do 18 st. C. Opryski stosuje się w przypadku występowania szarej pleśni, zgnilizn, mączniaków, a przy tym wpływają one pozytywnie na pożyteczne kolonie drożdży, bakterii i grzybów.

Wyciąg z cebuli, czosnku, porzeczki i szczawiu przeciwko chorobom grzybowym: 500 g świeżych lub 200 g suszonych roślin cebuli, czosnku, szczawiu i liści czarnej porzeczki zalać 10 l wody na czas 2 tygodni. Opryskiwać rośliny preparatem rozcieńczonym w stosunku 1 : 10 kilkakrotnie.

Papka gliny i krowieńca do korzeni: glina 55% , krowieniec 35% , mączka mineralna ( bazaltowa ) 5 % , popiól z drzewa 5% .  Do rozcieńczania użyć  serwatki lub wywaru ze skrzypu. Sluży do zaprawiania korzeni roślin ( drzewa, róże i inne ). Należy moczyć korzenie. Wplywa na zdrowotność.

Nadmanganian potasu: 3 g nadmanganianu potasu rozpuścić w 10 litrach wody. Roztwór stosować do zaprawiania nasion przed siewem i moczenia korzeni roślin przed sadzeniem.

Wywar z krwawnika przeciwko mszycom, przędziorkom, gąsienicom bielinka i larwom pluskwiaków: 80 dkg suszonego krwawnika zebranego na początku kwitnienia rośliny zalać 10 l wody, dodać 40 g szarego mydła i gotować przez 30 minut. Opryskiwać rośliny kilkakrotnie.

Roztwór z szarego mydła przeciw szkodnikom roślin pokojowych , drzew i krzewów: szare mydło w ilości 15 do 30 dag rozpuścić w 10 litrach gorącej wody. Dodać do tego 1/2 szklanki denaturatu i 1 łyżkę soli. Po wystudzeniu opryskiwać rośliny bez rozcieńczenia roztworu. Nie opryskiwać warzyw.

Szara pleśń – zapobiegawczo wiosną i jesienią opryskiwać preparatem ze skrzypu.

W czasie opryskiwania roślin jagodowych i winorośli  warto stosować mieszaninę preparatu ze skrzypu i szkła wodnego (0,5 do 1 %).

Zwalczanie piętnówki ( groźny szkodnik kapustnych): opryskiwać preparatami z lulka, ostróżki, piołunu lub krwawnika.

Pomrowik polny – ślimak nagi: stosować opryskiwanie z bulionu ślimakowego. Do 8 l wody wkłada się 60 dużych zabitych ślimaków i pozostawia na 3-4 dni, wielokrotnie mieszając.

Ślimaki te odstrasza też  ściółkowanie silnie pachnącymi liśćmi narecznicy. Rośliny i glebę trzeba  opryskiwać gnojówką z tej paproci.

Wyciąg z nasion jodły przeciwko ślimakom: 3 g nasion zalać l litrem wody, pozostawić na 12 godzin. Po przecedzeniu używać przeciwko ślimakom.

Kędzierzawość liści brzoskwini:  systematycznie usuwać porażone liście, drzewa opryskiwać wyciągiem z krwawnika, skrzypu polnego lub pokrzywy.

PREPARATY Z RABARBARU

Preparat z rabarbaru dłoniastego przeciwko mszycy na fasoli: 500 g świeżego ziela zalać 3 litrami gorącej wody i moczyć przez 24 godziny. Opryskiwać bez rozcieńczenia.

Napar z rabarbaru przeciwko wgryzce szczypiorce: 500 g świeżego ziela zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy pod przykryciem na około 30 minut. Po wystudzeniu opryskujemy bez rozcieńczenia.  Zwalczamy ją – maj, czerwiec.

PREPARAT Z CHRZANU

Przeciwko zgniliźnie i brunatnej plamistości: 300g kwiatów i posiekanych korzeni chrzanu zalać 10 l wody i przegotować. Stosować podczas kwitnienia kwiatów.

Żywokost lekarski: 1 kg świeżego ziela lub 150 g suszu zalać 10 litrami wody i pozostawić na okres 3-6 tygodni. Po rozcieńczeniu w stężeniu 1 : 3  opryskiwać glebę, a w stężeniu 1 : 5 rośliny. Pobudza do wzrostu rośliny i zabezpiecza przed chorobami. Dostarcza potasu.

Preparaty na mszyce:

a) 50 g rozdrobnionego czosnku, 10 litrów ciepłej wody,20 ml szarego mydła potasowego (inaczej  – mydła ogrodniczego)

b) 5 litrów ciepłej wody, 10 ml szarego mydła potasowego, 5 kostek bioczosu

c) opryskiwanie -coca-colą

d) opryskiwanie kompotem z rabarbaru

e) na szkodniki glebowe skutecznym sposobem jest włożenie do doniczki kilku kawałków jabłka i po kilku dniach usunięcie ich. Podobno szkodniki przenoszą się do jabłka.

Częściowym sposobem na mszyce na kapuście jest opryskanie ich zwykłą wodą, ale przy pomocy spryskiwacza ciśnieniowego. Ponieważ mszyce zbierają się głównie w samym „sercu” kapust ustawia się go na cienki strumień i spłukuje mszyce wraz z jajeczkami. Zabieg ten powtarza się często, ale później nie jest on taki czaso- i pracochłonny. Można zamiast samą wodą spłukiwać je np naparem z piołunu, rozcieńczoną gnojówką z pokrzyw czy wyciągiem z czosnku wg powyższych przepisów, ale nawet sama woda przynosi  rezultaty.

PREPARATY Z CZARNEGO BZU

Gnojówka z bzu czarnego na krety i norniki: 1 kg świeżych lub 200 g suszonych liści, pędów i kwiatów należy zalać 10 litrami wody. Po 4 – 6 dniach używać do zalewania nor. Nie trzeba przecedzać gnojówki.

Wyciąg z bzu czarnego na rolnice, mszyce, bielinka kapustnika: 1 kg świeżych lub 200 gram suszonych liści i kwiatów moczyć przez 24 godziny w 10 l wody. Przed użyciem rozcieńczyć z wodą w stosunku 1 do 10.

Co to jest wyciąg, napar, wywar, gnojówka?

Wyciąg otrzymujemy przez zalanie zebranych roślin gorącą wodą i moczenie ich przez 24 godziny. Nie należy go przechowywać dłużej jak 1 dzień z uwagi na utratę właściwości.

Wywar otrzymujemy zalewając świeży lub wysuszony materiał roślinny zimną wodą na 24 godziny. Po tym czasie nalew należy podgrzać do wrzenia (można tez gotować  do 30 minut) i stosować po wystudzeniu.

Gnojówkę uzyskuje się poprzez zalanie zebranych roślin wodą i pozostawienie na okres 3-6 tygodni. Fermentującą ciecz należy codziennie mieszać, zapewniając dostęp tlenu potrzebny przy fermentacji (nieładnie pachnie!). Nadaje się do użycia przez okres do 2 miesięcy.

Napary: rośliny zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy pod przykryciem na około 30 minut. Oczywiście przed użyciem należy wystudzić.

Szybki kurs zbioru, suszenia i przechowywania ziół

Zbiór

Rośliny najlepiej ciąć tuż przed kwitnieniem, w słoneczny dzień, gdy są suche, ale ich liście są jędrne i nieprzywiędnięte. Zebrane rośliny trzeba ostrożnie opłukać.

Suszenie

Ścięte pędy związać w małe pęczki i powiesić w przewiewnym, suchym i zacienionym miejscu. Jeśli zebrane zostały same liście – ułożyć je na ażurowej wiklinowej tacy.

Przechowywanie

Zioła należy trzymać w szczelnych, najlepiej szklanych pojemnikach, nierozdrobnione – wtedy dłużej utrzymują aromat.

Wyszło długo i pewnie trochę bałaganiarsko :wink:.

Ale mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie i skorzystacie, aby mieć zdrowe plony we własnym ogrodzie. Smacznego!!! 😀

Reklamy

Posted 28 stycznia 2010 by podsosnami in Chronić i bronić

Tagged with , ,

5 responses to “Opryski biologiczne cz. 2

Subscribe to comments with RSS.

 1. Łał…ile tu ciekawostek!

 2. Witam, ja używałem do tej pory gnojówki z czosnku i szczerze mówiąc na kędzierzawość z dodatkiem mydła potasowego pomaga do migdałka szepionego na pniu śliwy, Szukam pomysłu na oprysk na ceratocystis ulmi (holenderska choroba wiązu) macie jakieś rady własne. Zamierają mi wiązy górskie, kora pokryła się grafitowym (czarnoszarym) nalotem i część gałęzi już obumiera. Nie chce mi się wierzyć że natura nie wykształciła broni przeciwko temu grzybowi. Wbrew opinii dostępnej myślę że można jakoś zwalczyć pasożyta.

  • Niestety, według mojego stanu wiedzy na to świństwo nie ma lekarstwa.
   Dlatego między iunnymi zabroniony był kiedyś import wiązów, zwłaszcza z Holandii. Nie tylko nie wpuszczano tirów z nimi do Polski, ale niszczono wszystkie komisyjnie, nie pozwalano im wrócić! Sama kiedyś widziałam.
   Nie wiem, jak jest teraz, czy przepisy celne są w tej kwestii nadal tak surowe, ale… lekarstwa nie ma. 😦

 3. Tak na marginesie bardzo ciekawy wątek, gratuluję autorowi pomysłu i życzę Wszystkim abyśmy brnęli w tym kierunku, bo proste drogi z reguły prowadzą na manowce. Wybór syntetycznych chemicznych oprysków zostawiam dla przemysłowej uprawy roślin. Chciwość Ludzka nie zna granic więc się takich granic nie stworzy, aby żyć trzeba się bronić przed produktami chciwości możliwie jak w największym stopniu. Aby dosis letalis nie objęła nas za szybko w myśl definicji toksykologii Paracelsusa. Pozdrawiam wszystkich, którzy mają świadomość toksycznej działalności przemysłu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: